MAGAZA

Zašto neki prostori umiruju, a drugi iscrpljuju? Ključ je u detalju

Da li se osjećaš smirenije nakon što pospremiš sobu? Ili ti je lakše da se fokusiraš kada ti je radni sto uredan? Istraživanja pokazuju da sređivanje prostora ne utiče samo na fizičko okruženje, već i na naše mentalno stanje.

Uredan prostor može da bude moćan saveznik u borbi protiv stresa, anksioznosti i gubitka motivacije. Nije riječ samo o estetici – već o psihološkom efektu koji red i organizacija imaju na mozak.

Zašto nas nered iscrpljuje?

Nered vizuelno opterećuje mozak. Kada je prostor pretrpan stvarima, naš mozak registruje višak informacija i gubi sposobnost da se fokusira. To može izazvati osjećaj haosa, razdražljivosti i mentalne iscrpljenosti.

Prema psiholozima, nered stvara osjećaj nedovršenih obaveza, što dodatno pojačava stres. S druge strane, uređen prostor signalizira jasnoću, kontrolu i završetak – što umiruje nervni sistem.

Kako sređivanje utiče na naše raspoloženje?

Više je načina kako sređivanje prostora oko nas utiče na naše raspoloženje, a ovo su neki od njih.

Osjećaj postignuća

I najmanje sređivanje (kao što je pravljenje kreveta ujutru) može donijeti osjećaj kontrole i uspjeha, što pozitivno utiče na ostatak dana.

Mentalna jasnoća

Uklanjanjem vizuelnog nereda, smanjujemo broj spoljašnjih stimulansa, pa mozak ima više “prostora” za koncentraciju i kreativnost.

Smanjenje anksioznosti

Ritual sređivanja ima terapeutski efekat – pokreti poput slaganja, brisanja prašine i organizacije mogu djelovati umirujuće, gotovo meditativno.

Povećanje motivacije

U čistom i urednom prostoru lakše je započeti zadatke, jer ne osjećamo otpor i “vizuelni umor” koji često dolazi iz haotičnog okruženja.

Mali koraci koji donose veliku promjenu

Jedna fioka dnevno – umjesto da te preplavi ideja o velikom čišćenju, kreni malim koracima. Svakodnevno organizuj jedan kutak.

Rutina od 10 minuta – postavi tajmer i svakog dana odvoji 10 minuta za lagano sređivanje prostora.

Ukloni višak – stvari koje ti ne koriste samo zauzimaju prostor i mentalni kapacitet. Manje je često više – i za oči i za um.

Stvori rituale – npr. da uvijek pospremiš sto nakon posla, ili da vikendom organizuješ jedan dio doma.

Uređen prostor je više od “lijepog doma” – to je alat za mentalnu ravnotežu, motivaciju i bolji fokus. Kada organizuješ svoj ambijent, organizuješ i misli. Sređivanje nije gubljenje vremena, već ulaganje u vlastiti mir.

Foto: Freepik

Možda ti se također sviđa

MAGAZA

Zašto su virusi aktivniji zimi?

Specijalisti su zabrinuti zbog potencijalnog porasta slučajeva gripe i koronavirusa ove nadolazeće zime i njihova zabrinutost ne iznenađuje. Iako virusi
MAGAZA

Pet kuhinjskih aparata koji troše najviše struje

Novac nam je na umu i u najboljim vremenima, ali mnogi od nas će još više razmišljati o upravljanju svojim