Šta ne jesti, a šta jesti uz antibiotik

Osim što se antibiotici ne trebaju uzimati s alkoholom, postoje i određene namirnice koje valja izbjegavati za vrijeme terapije.
Jako kisele namirnice kao što su sokovi od citrusnog voća, gazirana bezalkoholna pića, čokolada, mlijeko, mineralna voda i proizvodi na bazi paradajza mogu smanjiti apsorpciju antibiotika.
Hrana s visokim udjelom biljnih vlakana takođe smanjuje apsorpciju antibiotika, kao i uzimanje magnezijuma, dok kalcijum u mliječnim proizvodima blokira njegovu apsorpciju. „Kalcijum poništava učinak mnogih lijekova, posebno antibiotika“, tvrdi Ursula Sellerberg, portparol njemačke komore apotekara (BAK). “Neki antibakterijski agensi vezuju se s kalcijumom u crijevima i stvaraju složene molekule koje su toliko stabilne da se kroz crijevni zid ne mogu probiti u krvotok“, objasnila je.
Rezultat toga je da se lijekovi ne metabolizuju i njihov aktivni sastojak biva izlučen bez ikakva učinka. Pojava je najčešća pri uzimanju tetraciklina i fluorokinolona. Sellerberg zato savjetuje da se mliječni proizvodi izbjegavaju dva sata prije i poslije uzimanja antibiotika.
Kafa, crni i zeleni čaj ili energetski napici takođe su na listi napitaka koji se ne preporučuju. Učinak ovih stimulativnih napitaka može biti pojačan upotrebom antibiotika, što bi moglo rezultirati ubrzanim radom srca i poteškoćama u spavanju.
S druge strane, preporučuju se jogurt, lisnato povrće, lagana variva, kiseli krastavci, zelene masline i naročito kiseli kupus. Kiseli kupus koji je fermentiran u vlastitom soku zapravo je probiotik koji pomaže dobrim bakterijama da se vrate u naš probavni sistem, a uz to je bogat glutaminom, aminokiselinom koja njeguje i čuva tanko crijevo.
Foto: Freepik