7 savjeta za moderno i kreativno uređenje dnevnog boravka

Ne morate kupovati skupi dizajnerski namještaj ili angažovati vojsku dizajnera interijera kako biste moderno i kreativno uredili i renovirali vaš životni prostor. Renoviranje i uređenje stana ili kuće mora biti promišljen proces, ponekad i dugotrajan, te prilagođen prostoru kojim raspolažete i, naravno, vašim potrebama. Pristup uređenju nije jednak kada ste samac ili imate porodicu, ako uređujete veliku kuću ili mali prostor.
Dnevnik boravak je, uz kuhinju, centralno mjesto svakog stana ili kuće. U njemu provodimo najviše vremena, odmaramo se, družimo, radimo, vježbamo i važno nam je da taj prostor bude ugodan, lijep, ali i funkcionalan. Evo o čemu sve trebate razmisliti prije nego krenete u uređenje ili preuređenje dnevnog boravka.
Odredite stil dnevnog boravka
Određivanje stila je možda najvažniji korak prilikom planiranja uređenja dnevnog boravka, jer ćete prema njemu kupovati namještaj, dekoraciju, a najvjerovatnije uređivati i ostale prostorije u stanu ili kući. Vjerovatno već imate ideju o tome šta vam se otprilike sviđa, ali bitno je ići u određenom smjeru kako biste u konačnici bili zadovoljni. Nemojte da vas kasnije nervira lampa koja u potpunosti odudara od police za televizor ili tepih koji je “pojeo” sofu umjesto da je istakne. Postoje brojni stilovi uređenja dnevne sobe, poput tradicionalnog, savremenog, toskanskog ili elegantnog, a trenutno su među najpopularnijim stilovima industrijski i modernistički stil uređenja.
Napravite tlocrt dnevne sobe
Nemojte preskakati ovaj korak prilikom uređenja dnevne sobe. Jedna stvar je imati viziju u glavi, a sasvim drugi pogled na prostoriju ćete imati kada to vidite na papiru ili ekranu. Danas su na internetu dostupni brojni programi pomoću kojih možete izraditi tlocrt bilo koje prostorije u stanu ili kući. Izrada tlocrta vam dozvoljava igranje rasporedom stvari u prostoru sve dok ne dobijete izgled koji će vas u potpunosti zadovoljiti.
Odaberite paletu boja
Važno je odabrati boje koje vam se sviđaju, ali ih i prilagoditi veličini dnevnog boravka, količini svjetla u prostoru, boji namještaja, što se prvenstveno odnosi na sofu ili garnituru. Paletu boja možete ukombinovati u izradu tlocrta i dobiti realan prikaz kako bi prostor mogao u konačnici izgledati.
Namještaj sa svrhom
Svaki komad namještaja u vašem dnevnom boravku bi trebao imati svrhu kako biste izbjegli besmisleno zatrpavanje prostora. Sofa i stolić bi trebali biti na centralnoj poziciji u prostor; fotelju za čitanje smjestite u ugao osmišljen za knjige i čitanje; pri kupovini tepiha imajte na umu da će definisati cijeli prostor. Izbjegavajte kupovinu namještaja odjednom, radije kupujte komad po komad i polako stvarajte svoj idealan dnevni boravak.
Pažljivo sa rasvjetom
Odabir rasvjete za dnevni boravak ne znači samo kupovanje lampe koja vam se sviđa, jer lampa nije samo dekoracija. Rasvjeta utiče na atmosferu cijele prostorije i može promijeniti njen izgled na gore ili na bolje. Razmišljajte o dimenziji rasvjetnih tijela te njihovoj jačini i boji. Birajte slojevitu rasvjetu kako biste mogli stvarati opuštajuću atmosferu prigušivanjem svjetla, ili pojačati osvjetljenje kada je to potrebno. Velike lustere i visilice odaberite samo ukoliko imate visoki strop u dnevnom boravku. Postavite rasvjetna tijela u dijelovima dnevnog boravka koji su udaljeni od prozora. Birajte topla žuta rasvjetna tijela kako ne biste s hladnim svjetlom dobili utisak kancelarijskog prostora. Podne lampe malo udaljite od sofe kako vam ne bi svijetlile iznad glave, osim kada se radi o kutku za čitanje. Nemojte kupovati lampe i ostala rasvjetna tijela prije nego odaberete glavne komade namještaja kao što su sofa, stolić i namještaj za televizor.
Nenametljivo mjesto za skladištenje
Ogromni ormari ili regali u dnevnom boravku su stvar prošlosti. Bez obzira na veličinu vašeg stana ili kuće, mjesto za skladištenje je uvijek dobro došlo, ali ne smije biti masivno i “gušiti” prostoriju. U modernom dnevnom boravku je mjesto za skladištenje u namještaju za TV, a najbolje je odabrati jednostavne podne zatvorene komade namještaja, takozvane media sisteme. Dostupni su u različitim varijacijama, možete ih kombinovati prema vašim potrebama i skladištiti u njih sve što ne želite da bude vidljivo u prostoru.
Promišljeno s dekoracijama i tkaninama
Dekorativni predmeti i tkanine koje ćete odabrati za dnevnu sobu su na neki način završni pečat koji ćete dati toj prostoriji. U dekoracije spadaju zavjese, tepisi, jastučići i prekrivači, okviri za fotografije ili slike, vaze i različite figurice. Vrste tkanine i boje za zavjese i jastučiće birajte u odnosu na sofu ili garnituru, ali i tepih koji ste odabrali. Na primjer, ako je sofa neutralne boje, onda zavjese mogu biti upečatljive (ili obrnuto). Nikako nemojte pokušavati naglasiti svaki kutak ili predmet u dnevnoj sobi jer ćete dobiti haos u prostoru. Ne kupujte svaku dekoraciju koja vam se svidi u trgovini ili na web shopu ako taj predmet nema nikakvog smisla, ne pripada stilu koji ste odabrali ili je u potpunosti nefunkcionalan. U uređenju i dekorisanju dnevne sobe je bitno postići balans kako bi to bio ugodan prostor jer u njemu, prvenstveno, odmarate. Pri dekorisanju je, takođe, pametnije kupovati komad po komad kako bi sve “sjelo” na svoje mjesto.
Uređenje dnevne sobe nije nešto što se odradi „preko noći”. Razmislite, istražujte, inspirišite se različitim stilovima jer ih možete i kombinovati, ali nemojte pretjerivati ni u čemu. U završnici, najvažnije je da stvorite topao prostor koji će odražavati vas i vašu porodicu, i gdje ćete s uživanjem provoditi zajedničke trenutke.
Foto: Pixabay