Bobičasto voće nije samo izvor vitamina i dijetalni desert, već i pravi prirodni stimulans za naš mozak. Prema riječima nutricionistice i autorice Toby Amidor, najbolja bobica koja poboljšava rad mozga je borovnica.
„Studije pokazuju da kozumiranje borovnica pomaže u održavanju zdravlja mozgaˮ, piše Amidor za Eat This, Not That.
Štaviše, prema Amidoru, borovnice „smanjuju rizik od kognitivnih oštećenja povezanih sa starenjem – demencije i Alchajmerove bolesti”, prenosi City Magazine.
Koristan je i sok od ovog bobičastog voća. Prema studiji objavljenoj u časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry, pijenje soka od divlje borovnice tokom 12 sedmica potvrdilo je poboljšanje funkcije pamćenja kod starijih ljudi. Prema autorima studije, uključivanje borovnica u ishranu „pozitivno utiče na sposobnost razmišljanja i rasuđivanjaˮ.
Osim toga, rezultati studije objavljene u časopisu Neural Regeneration Research Journal pokazali su da borovnice na dnevnom jelovniku povećavaju protok krvi u ključna područja mozga. Dakle, ova bobica podstiče pamćenje i koncentraciju.
Borovnice su korisne, ne samo za mozak.
“Bobičasto voće sadrži mnoge hranljive sastojke, uključujući: vlakna, vitamine K i C, mangan i fitonutrijente zvane polifenoli”, kaže Toby Amidor.
Sve to čini borovnice prirodnim lijekom za poboljšanje rada srca. Prema jednoj studiji, šoljica svježih borovnica dnevno ima pozitivan učinak na nivo „dobrogˮ holesterola u krvi, smanjujući rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti.
Zbog visokog sadržaja vlakana, borovnice takođe mogu pomoći u regulaciji nivoa šećera u krvi i smanjenju tjelesne težine. Stoga, ova namirnica je idealna za dijetalne smoothie-je i deserte.
Borovnice su možda najbolji, ali ne i jedini prirodni „dodatakˮ za poboljšanje funkcije mozga među voćem. Nutricionisti takođe savjetuju da se obrati pažnja na nar (posebno sok), narandžu i brusnice.
Foto: Freepik